Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Českolipský komorní cyklus vyhlíží další sezónu

Mucha trio

V produkci spolku Arbor, spolupořadatele Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, v pondělní podvečer startuje již 7. sezóna cyklu komorní hudby. Hudební nadšence čeká v první polovině roku pět koncertů v Jiráskově divadle, v kostele Mistra Jana Husa a na usedlosti Hockehof v Janovicích. V prosinci potom Českolipský komorní cyklus, na který je do pondělí 19. února možné zakoupit abonmá, vrcholí vánočním koncertem. V pondělí se v rámci cyklu představí šarmantní Mucha Trio.

Mucha trio tvoří tři nadané mladé muzikantky hrající na klavír, housle a klarinet. Soubor nazvaný podle malíře Alfonse Muchy a skladatelky Geraldine Mucha se s velkým nadšením chápe děl od klasicismu až po soudobá díla. Nedávno velmi zaujalo jejich premiérování skladby Kateřiny Horké Mozaiky. Tři mladé interpretky, nadějné a v sólových kariérách mnoha interpretačními soutěžemi protřelé muzikantky, v tomto roce slaví 10 let společného hraní. Pondělní večer v Jiráskově divadle v České Lípě tak bude prvním z jejich letošních jubilejních koncertů.

Večer zahájí Mozartovo trio Kegelstatt, které složil pro svou žačku, kterou učil na klavír, a pro jejího otce, klarinetistu Antona Stadlera. Na Mozarta velmi jemné a jenom zvolna partituru ukusující dílo přináší krásné fráze jednotlivých nástrojů, po kterých je vyžadována interpretační lehkost.

Dílem docela jiného ražení je Stravinského Příběh vojáka, velmi dynamický a rafinovaný kus. Pokud by se vám zdála hudba spíše scénická než čistě koncertní, tak to ani v nejmenším není náhoda, neboť vznikla původně jako doprovod dramaticko-baletního kusu ve spolupráci se švýcarským spisovatelem Charlesem-Ferdinandem Ramuzem. Představení, které jistě ne náhodou vzniklo s koncem první světové války, obsahuje mnoho hudebních témat a nápadů a včetně jazzové inspirace, ačkoliv Stravinskij nikdy předtím jazz neslyšel a setkal se s ním jen na úrovni notových zápisů. 

Z chaosu a zdánlivého nepořádku Stravinského skladby se zvířené emoce dostanou do meditativního módu. Prostředkem k tomu bude mírumilovná a klidná hudba Martina Kuxe. Jeho Chvíle před rozjasněním však přeci jenom nepostrádá určitou rafinovanost a tajemnost. Večer pak vyvrcholí triem pro klarinet, housle a klavír z pera Arama Chačaturjana.

Dalším koncertem na programu Českolipského komorního cyklu bude březnový klavírní recitál Jana Bartoše, který je v současnosti označován v zahraničí i u nás za jednoho z nejlepších evropských klavíristů. Pro českolipské publikum Jan Bartoš uvede skladby Miloslava Kabeláče, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany.

alt